Czym właściwie jest Smart Home?
Smart Home to określenie, które tłumaczymy dosłownie, jako inteligentny dom. Jest on wyposażony różnymi czujnikami, których zadaniem jest zautomatyzowanie niektórych procesów: automatyczne zapalanie światła po zapadnięciu zmroku lub wykryciu ruchu, sterowanie rekuperacją i wentylacją, sterowanie instalacją grzewczą i klimatyzacją w celu uzyskania docelowej temperatury, czy też automatyczne zamykanie drzwi, bramy garażowej lub okien. W praktyce, nowoczesne systemy Smart Home oferują nam praktycznie nieograniczone możliwości.
Projekt instalacji elektrycznej w inteligentnym domu
Wyróżniamy dwa rodzaje systemów: przewodowe, które muszą być podłączone do sieci elektrycznej, a także bezprzewodowe, które łączą się ze sobą poprzez bluetooth czy wi-fi. W praktyce, nawet jeśli decydujemy się na systemy bezprzewodowe, instalacja elektryczna powinna być dostosowana do inteligentnego domu. Weźmy chociażby automatykę drzwi, okien, rolet, bram czy zasilanie centrali. W takich obszarach musimy dysponować punktem potrzebnym do podłączenia tych urządzeń.
Dlatego też, jeśli marzysz o inteligentnym domu, zacznij od zlecenia profesjonalnego projektu instalacji elektrycznej, w którym uwzględnione zostaną wszystkie punkty światła i gniazdka pod kątem urządzeń, na którym nam zależy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych urządzeń?
Przy wyborze poszczególnych urządzeń zawsze warto zwracać uwagę z kompatybilnością konkretnych systemów. Wiodące marki to chociażby: Google Home, Amazon Echo czy Apple HomeKit. Mamy oczywiście także lokalnych producentów, którzy dostarczają własny ekosystem potrzebny do prawidłowego działania inteligentnych systemów. Jeśli wybierzemy jeden z systemów, warto dopierać urządzenia i czujniki tej samej marki, aby uniknąć problemów z kompatybilnością.
Należy także sprawdzić, w jaki sposób dane urządzenia są łączone z centralą. Czy możemy je połączyć bezprzewodowo, np. poprzez sieć wi-fi, czy też konieczne jest poprowadzenie przewodów. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się systemy bezprzewodowe, które zajmują mniej miejsca i są bardziej funkcjonalne. W najbardziej zaawansowanych domach inteligentnych stosuje się już specjalny moduł, który rozpoznaje polecenia głosowe wydawane przez domowników. Asystent głosu pozwala nam sterować całym domem, niezależnie od wnętrza, w którym się znajdujemy.
Inteligentny dom – zalety
Zastosowanie odpowiednich narzędzi w inteligentnym domu może skutecznie przyczynić się do oszczędnego wykorzystania energii, a przez to wpływać pozytywnie na środowisko. Z pomocą przychodzą m.in. sterowniki oświetlenia, gniazdka wifi oraz żarówki wifi, które do swojej pracy wykorzystują bezprzewodową sieć WiFi. Dzięki nim obsługa źródeł światła odbywa się przy pomocy smartfona. Za jednym kliknięciem rozjaśnisz wszystkie pomieszczenia w domu lub włączysz wybraną lampkę w jednym z pokojów. W smart home nadzorowanie pracy sprzętów może odbywać się z każdego miejsca na ziemi. Bez problemu włączysz światło w domu przed swoim powrotem. Co więcej, dostępna jest również funkcja timera, dzięki której możesz ustawić konkretne godziny pracy urządzeń oświetlających.
Smart home – czy warto?
Inteligentny dom sprawia, że przebywanie w nim staje się jeszcze bardziej przyjemne i komfortowe. Urządzenia doskonale sprawdzą się w każdym mieszkaniu oraz większych domach jednorodzinnych. W smart home sprzęty wyręczają Cię w wykonywaniu części codziennych obowiązków domowych, a czas, który do tej pory na nie przeznaczałeś, możesz spożytkować na inne przyjemności. Głównym atutem inteligentnego domu jest możliwość jego monitorowania i zarządzania, będąc daleko poza nim.